Yageo CC0402BRNPO9BN4R7
CC0402BRNPO9BN4R7 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402BRNPO9BN4R7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NPO 0402
Datasheet Download
CC0402BRNPO9BN4R7.pdf
Availability of CC0402BRNPO9BN4R7
QUANTITY
CC0402BRNPO9BN4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402BRNPO9BN4R7
Internal Part NumberEIS-CC0402BRNPO9BN4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402BRNPO9BN4R7
Related LinksCC0402BR, CC0402BRNPO9BN4R7 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402BRNPO9BN4R7 Details Description
Related parts for CC0402BRNPO9BN4R7
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
OSC CMEMS 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 2X12V 200W datasheet.pdf