Yageo CC0402JRNPO9BN360
CC0402JRNPO9BN360 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402JRNPO9BN360
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NPO 0402
Datasheet Download
CC0402JRNPO9BN360.pdf
Availability of CC0402JRNPO9BN360
QUANTITY
CC0402JRNPO9BN360 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402JRNPO9BN360
Internal Part NumberEIS-CC0402JRNPO9BN360
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402JRNPO9BN360
Related LinksCC0402JR, CC0402JRNPO9BN360 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402JRNPO9BN360 Details Description
Related parts for CC0402JRNPO9BN360
FIXED IND 3.9MH 71MA 26 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED RECT WHITE datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 1000CPR 1/4" datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 80A 500VAC datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 18.67MM datasheet.pdf
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf