Yageo CC0402KRX6S5BB105
CC0402KRX6S5BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX6S5BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
CC0402KRX6S5BB105.pdf
Availability of CC0402KRX6S5BB105
QUANTITY
CC0402KRX6S5BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX6S5BB105
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX6S5BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX6S5BB105
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX6S5BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX6S5BB105 Details Description
Related parts for CC0402KRX6S5BB105
CAP CER 470PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 3.5MM 7POS PCB datasheet.pdf
LED PM IND PROMINENT RED datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE RS-232 SERIEL 9PHAN HUN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf