Yageo CC0402KRX7R7BB472
CC0402KRX7R7BB472 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R7BB472
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R7BB472.pdf
Availability of CC0402KRX7R7BB472
QUANTITY
CC0402KRX7R7BB472 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R7BB472
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R7BB472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R7BB472
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R7BB472 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R7BB472 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R7BB472
IC TXRX MULT PT RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD-RS485 RS485 ADAPTOR MODULE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A DO214BA datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf