Yageo CC0402KRX7R9BB122
CC0402KRX7R9BB122 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R9BB122
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R9BB122.pdf
Availability of CC0402KRX7R9BB122
QUANTITY
CC0402KRX7R9BB122 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R9BB122
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R9BB122
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R9BB122
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R9BB122 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R9BB122 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R9BB122
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 6.8MH 2A VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 31POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.9A 185 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
COMBO 13W3 F PCB STR 50O TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
SN62 C502 5C 1.02MM 0.5KG .040" datasheet.pdf