Yageo CC0402KRX7R9BB272
CC0402KRX7R9BB272 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R9BB272
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R9BB272.pdf
Availability of CC0402KRX7R9BB272
QUANTITY
CC0402KRX7R9BB272 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R9BB272
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R9BB272
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R9BB272
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R9BB272 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R9BB272 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R9BB272
CABLE MOD COIL 8COND WHITE 5' datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPDT .1A SLDR 125V datasheet.pdf
IC CODE HOPPING DECODER 14-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 612V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf