Yageo CC0402MRX5R6BB475
CC0402MRX5R6BB475 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402MRX5R6BB475
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
CC0402MRX5R6BB475.pdf
Availability of CC0402MRX5R6BB475
QUANTITY
CC0402MRX5R6BB475 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402MRX5R6BB475
Internal Part NumberEIS-CC0402MRX5R6BB475
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402MRX5R6BB475
Related LinksCC0402MR, CC0402MRX5R6BB475 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402MRX5R6BB475 Details Description
Related parts for CC0402MRX5R6BB475
JUMPER 12MM 16A ZDU 6/ZSI 2.5 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3F datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 600A 2TOWER datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC DDR1 256M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf
1016 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf