Yageo CC0603JRNPO0BN100
CC0603JRNPO0BN100 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603JRNPO0BN100
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NPO 0603
Datasheet Download
CC0603JRNPO0BN100.pdf
Availability of CC0603JRNPO0BN100
QUANTITY
CC0603JRNPO0BN100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603JRNPO0BN100
Internal Part NumberEIS-CC0603JRNPO0BN100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603JRNPO0BN100
Related LinksCC0603JR, CC0603JRNPO0BN100 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603JRNPO0BN100 Details Description
Related parts for CC0603JRNPO0BN100
IC REG MULT CONFIG ADJ TSOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf