Yageo CC0603KRX5R6BB105
CC0603KRX5R6BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX5R6BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX5R6BB105.pdf
Availability of CC0603KRX5R6BB105
QUANTITY
CC0603KRX5R6BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX5R6BB105
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX5R6BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX5R6BB105
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX5R6BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX5R6BB105 Details Description
Related parts for CC0603KRX5R6BB105
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 319K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOTOR RELAY 90A CTS 240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
GROMMET 1.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO262-3 datasheet.pdf