Yageo CC0603KRX5R7BB225
CC0603KRX5R7BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX5R7BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX5R7BB225.pdf
Availability of CC0603KRX5R7BB225
QUANTITY
CC0603KRX5R7BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX5R7BB225
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX5R7BB225
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX5R7BB225
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX5R7BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX5R7BB225 Details Description
Related parts for CC0603KRX5R7BB225
IC MPU/RESET CIRC 2.188V SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 2012 datasheet.pdf
CONN PLUG 17 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 90 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf