Yageo CC0603KRX7R8BB105
CC0603KRX7R8BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R8BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R8BB105.pdf
Availability of CC0603KRX7R8BB105
QUANTITY
CC0603KRX7R8BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R8BB105
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R8BB105
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R8BB105
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R8BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R8BB105 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R8BB105
CAP TANT 330UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
TUBING PTFE .289" ID 100' CLR datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
RES MO 1W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SOLDERSHIELD SPLICE 18-16AWG BLU datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 22POS datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf