Yageo CC0603KRX7R9BB152
CC0603KRX7R9BB152 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R9BB152
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R9BB152.pdf
Availability of CC0603KRX7R9BB152
QUANTITY
CC0603KRX7R9BB152 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R9BB152
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R9BB152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R9BB152
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R9BB152 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R9BB152 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R9BB152
CONN WIRENUT 22-8 AWG TAN/RED datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC 12B 6MM datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC DAS ADC 16BIT I2C/SRL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf