Yageo CC0603ZRY5V5BB475
CC0603ZRY5V5BB475 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603ZRY5V5BB475
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V Y5V 0603
Datasheet Download
CC0603ZRY5V5BB475.pdf
Availability of CC0603ZRY5V5BB475
QUANTITY
CC0603ZRY5V5BB475 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603ZRY5V5BB475
Internal Part NumberEIS-CC0603ZRY5V5BB475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603ZRY5V5BB475
Related LinksCC0603ZR, CC0603ZRY5V5BB475 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603ZRY5V5BB475 Details Description
Related parts for CC0603ZRY5V5BB475
IC TXRX RS232/485/EIA562 24-SOIC datasheet.pdf
IC PROXIMITY DETECTORS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 700MA USFLAT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES 133 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ10 5/8-24 OLIVE datasheet.pdf
CARRIER BOARD DECALPRO 2PK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/5 AMP, WC datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf