Yageo CC0805CRNPO9BN2R0
CC0805CRNPO9BN2R0 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805CRNPO9BN2R0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NPO 0805
Datasheet Download
CC0805CRNPO9BN2R0.pdf
Availability of CC0805CRNPO9BN2R0
QUANTITY
CC0805CRNPO9BN2R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805CRNPO9BN2R0
Internal Part NumberEIS-CC0805CRNPO9BN2R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805CRNPO9BN2R0
Related LinksCC0805CR, CC0805CRNPO9BN2R0 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805CRNPO9BN2R0 Details Description
Related parts for CC0805CRNPO9BN2R0
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DKLL COMPENSATED CHOKE 3PHASE 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RETENTION MOD W/OUT HARDWARE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf