Yageo CC0805GRNPOABN471
CC0805GRNPOABN471 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805GRNPOABN471
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NPO 0805
Datasheet Download
CC0805GRNPOABN471.pdf
Availability of CC0805GRNPOABN471
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CC0805GRNPOABN471 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805GRNPOABN471
Internal Part NumberEIS-CC0805GRNPOABN471
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805GRNPOABN471
Related LinksCC0805GR, CC0805GRNPOABN471 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805GRNPOABN471 Details Description
Related parts for CC0805GRNPOABN471
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISORY PS DESKTOP 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 82 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 900MA 80 MOHM datasheet.pdf