Yageo CC0805KKX5R8BB105
CC0805KKX5R8BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX5R8BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX5R8BB105.pdf
Availability of CC0805KKX5R8BB105
QUANTITY
CC0805KKX5R8BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX5R8BB105
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX5R8BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX5R8BB105
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX5R8BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX5R8BB105 Details Description
Related parts for CC0805KKX5R8BB105
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
MULTIVIBRATOR DUAL MONO 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SHUTTER FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.7VC R6 datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
9POS F WATER RES PC TAIL datasheet.pdf