Yageo CC0805KKX7R8BB225
CC0805KKX7R8BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R8BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R8BB225.pdf
Availability of CC0805KKX7R8BB225
QUANTITY
CC0805KKX7R8BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R8BB225
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R8BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R8BB225
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R8BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R8BB225 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R8BB225
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 7SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL CAPSENSE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W D5A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf