Vishay/Dale CMF55162K00FHBF
CMF55162K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162K00FHBF
Brief Description
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162K00FHBF.pdf
Availability of CMF55162K00FHBF
QUANTITY
CMF55162K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55162K00FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162K00FHBF
Related LinksCMF5516, CMF55162K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55162K00FHBF
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC GLUE CHIP 4 DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf