Yageo CC0805KKX7R8BB475
CC0805KKX7R8BB475 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R8BB475
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R8BB475.pdf
Availability of CC0805KKX7R8BB475
QUANTITY
CC0805KKX7R8BB475 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R8BB475
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R8BB475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R8BB475
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R8BB475 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R8BB475 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R8BB475
IC DAC R-R 16-BIT OCTAL 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
HAN-MOD TWIN CODING-SCREW MALE datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf