Yageo CC0805KKX7R9BB105
CC0805KKX7R9BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R9BB105
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R9BB105.pdf
Availability of CC0805KKX7R9BB105
QUANTITY
CC0805KKX7R9BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R9BB105
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R9BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh CV MLCC
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R9BB105
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R9BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R9BB105 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R9BB105
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ 8SO datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
GUN TIP FOR D550 datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .38 9.5MMX250' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A 8DFN datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
IC EEPROM 16KB SPI BUS 8UFDFPN datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf