Yageo CC0805KKX7RYBB103
CC0805KKX7RYBB103 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7RYBB103
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7RYBB103.pdf
Availability of CC0805KKX7RYBB103
QUANTITY
CC0805KKX7RYBB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7RYBB103
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7RYBB103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7RYBB103
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7RYBB103 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7RYBB103 Details Description
Related parts for CC0805KKX7RYBB103
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 32LQFP datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-SOIC datasheet.pdf
MODULE SKT PM3 FOR 80TQFP 12X12 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 18 1-20 UNEF datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL 64QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 0.2A datasheet.pdf