Yageo CC0805MKX5R6BB106
CC0805MKX5R6BB106 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805MKX5R6BB106
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
CC0805MKX5R6BB106.pdf
Availability of CC0805MKX5R6BB106
QUANTITY
CC0805MKX5R6BB106 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805MKX5R6BB106
Internal Part NumberEIS-CC0805MKX5R6BB106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805MKX5R6BB106
Related LinksCC0805MK, CC0805MKX5R6BB106 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805MKX5R6BB106 Details Description
Related parts for CC0805MKX5R6BB106
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-CDIP datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
BAY LITE 400W TEMP FIXTURE datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf