TDK-Lambda Americas, Inc. CC10-1212SF-E
CC10-1212SF-E picture photo
Mfg. Part Number
CC10-1212SF-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W SNGL 12V 12V PCB
Datasheet Download
CC10-1212SF-E.pdf
Availability of CC10-1212SF-E
QUANTITY
CC10-1212SF-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC10-1212SF-E
Internal Part NumberEIS-CC10-1212SF-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC10 Series Dip Bottom
CC10 Series Dip Side
CC10 Series Dip Footprint
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112 ~ 15 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension1.40" L x 0.89" W x 0.33" H (35.6mm x 22.6mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC10-1212SF-E
Related LinksCC10-1, CC10-1212SF-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC10-1212SF-E Details Description
Related parts for CC10-1212SF-E
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUFFER GAMMA REF 38-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 4-VFQFPN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES 1.38M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf