TDK-Lambda Americas, Inc. CC10-2412SR-E
CC10-2412SR-E picture photo
Mfg. Part Number
CC10-2412SR-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W SNGL 24V 12V SMD
Datasheet Download
CC10-2412SR-E.pdf
Availability of CC10-2412SR-E
QUANTITY
CC10-2412SR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC10-2412SR-E
Internal Part NumberEIS-CC10-2412SR-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC10 Series SMT Side
CC10 Series SMT Bottom
CC10 Series SMT Footprint
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112 ~ 15 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension1.40" L x 0.89" W x 0.35" H (35.6mm x 22.6mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC10-2412SR-E
Related LinksCC10-2, CC10-2412SR-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC10-2412SR-E Details Description
Related parts for CC10-2412SR-E
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RELAY UNIT 61F datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4-25PF 50V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /CLIP DR 30AU datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf