Texas Instruments CC1020-CC1070DK868
CC1020-CC1070DK868 picture photo
Mfg. Part Number
CC1020-CC1070DK868
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT DEV CC1020/1070 868MHZ
Datasheet Download
CC1020-CC1070DK868.pdf
Availability of CC1020-CC1070DK868
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CC1020-CC1070DK868 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1020-CC1070DK868
Internal Part NumberEIS-CC1020-CC1070DK868
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesSmartRF®
TypeTransmitter, Receiver
Frequency868MHz, 915MHz
For Use With/Related ProductsCC1020/1070 868MHZ
Supplied Contents2 Boards, 3 Modules, Adapters, Antennas, Cables, Documentation, Sample Product
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1020-CC1070DK868
Related LinksCC1020-CC, CC1020-CC1070DK868 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CC1020-CC1070DK868 Details Description
Related parts for CC1020-CC1070DK868
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A AU datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 50V 0805 datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY 5V 3.5% SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH UPPER DIE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf