Yageo CC1206DRNPO9BN7R5
CC1206DRNPO9BN7R5 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206DRNPO9BN7R5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NPO 1206
Datasheet Download
CC1206DRNPO9BN7R5.pdf
Availability of CC1206DRNPO9BN7R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CC1206DRNPO9BN7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206DRNPO9BN7R5
Internal Part NumberEIS-CC1206DRNPO9BN7R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206DRNPO9BN7R5
Related LinksCC1206DR, CC1206DRNPO9BN7R5 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206DRNPO9BN7R5 Details Description
Related parts for CC1206DRNPO9BN7R5
RELAY SSR DC 480V 5A AC OUT SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS PF VERT 164POS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf