Yageo CC1206KKX5R8BB225
CC1206KKX5R8BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KKX5R8BB225
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
CC1206KKX5R8BB225.pdf
Availability of CC1206KKX5R8BB225
QUANTITY
CC1206KKX5R8BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KKX5R8BB225
Internal Part NumberEIS-CC1206KKX5R8BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KKX5R8BB225
Related LinksCC1206KK, CC1206KKX5R8BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KKX5R8BB225 Details Description
Related parts for CC1206KKX5R8BB225
TVS DIODE 9VWM 23VC SOT353 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 36POS datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 687MA 260 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 1425V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf