Yageo CC1206KRX7R9BB122
CC1206KRX7R9BB122 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KRX7R9BB122
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CC1206KRX7R9BB122.pdf
Availability of CC1206KRX7R9BB122
QUANTITY
CC1206KRX7R9BB122 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KRX7R9BB122
Internal Part NumberEIS-CC1206KRX7R9BB122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KRX7R9BB122
Related LinksCC1206KR, CC1206KRX7R9BB122 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KRX7R9BB122 Details Description
Related parts for CC1206KRX7R9BB122
FIXED IND 1UH 1.08A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 100MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf