Yageo CC1206MKX5R5BB107
CC1206MKX5R5BB107 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206MKX5R5BB107
Brief Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
CC1206MKX5R5BB107.pdf
Availability of CC1206MKX5R5BB107
QUANTITY
CC1206MKX5R5BB107 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206MKX5R5BB107
Internal Part NumberEIS-CC1206MKX5R5BB107
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206MKX5R5BB107
Related LinksCC1206MK, CC1206MKX5R5BB107 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206MKX5R5BB107 Details Description
Related parts for CC1206MKX5R5BB107
POT 25K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-ULLGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf