Yageo CC1206ZRY5V6BB106
CC1206ZRY5V6BB106 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206ZRY5V6BB106
Brief Description
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206
Datasheet Download
CC1206ZRY5V6BB106.pdf
Availability of CC1206ZRY5V6BB106
QUANTITY
CC1206ZRY5V6BB106 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206ZRY5V6BB106
Internal Part NumberEIS-CC1206ZRY5V6BB106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206ZRY5V6BB106
Related LinksCC1206ZR, CC1206ZRY5V6BB106 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206ZRY5V6BB106 Details Description
Related parts for CC1206ZRY5V6BB106
CONN RCPT POST 160POS CF PNL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIFI BRD 802.11B/G 10PIN HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf