Yageo CC1206ZRY5V8BB105
CC1206ZRY5V8BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206ZRY5V8BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 25V Y5V 1206
Datasheet Download
CC1206ZRY5V8BB105.pdf
Availability of CC1206ZRY5V8BB105
QUANTITY
CC1206ZRY5V8BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206ZRY5V8BB105
Internal Part NumberEIS-CC1206ZRY5V8BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206ZRY5V8BB105
Related LinksCC1206ZR, CC1206ZRY5V8BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206ZRY5V8BB105 Details Description
Related parts for CC1206ZRY5V8BB105
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO215AA datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 20POS datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf