Eaton (formerly Cooper Bussmann) CC12H4.5A-TR
CC12H4.5A-TR picture photo
Mfg. Part Number
CC12H4.5A-TR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 4.5A 32VDC 1206
Datasheet Download
CC12H4.5A-TR.pdf
Availability of CC12H4.5A-TR
QUANTITY
CC12H4.5A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CC12H4.5A-TR
Internal Part NumberEIS-CC12H4.5A-TR
Current Rating4.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t4.2
ApprovalscURus
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)
DC Cold Resistance0.025 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC12H4.5A-TR
Related LinksCC12H4, CC12H4.5A-TR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CC12H4.5A-TR Details Description
Related parts for CC12H4.5A-TR
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf