TDK-Lambda Americas, Inc. CC1R5-0503SF-E
CC1R5-0503SF-E picture photo
Mfg. Part Number
CC1R5-0503SF-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1.5W SNGL 5V 3.3V PCB
Datasheet Download
CC1R5-0503SF-E.pdf
Availability of CC1R5-0503SF-E
QUANTITY
CC1R5-0503SF-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1R5-0503SF-E
Internal Part NumberEIS-CC1R5-0503SF-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC1R5 Series Dip Side
CC1R5 Series Dip Bottom
CC1R5 Series Dip Footprint
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension0.65" L x 0.65" W x 0.34" H (16.5mm x 16.6mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max1.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1R5-0503SF-E
Related LinksCC1R5-0, CC1R5-0503SF-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC1R5-0503SF-E Details Description
Related parts for CC1R5-0503SF-E
IC 2.72V 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 52POS datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X38MM 230VAC datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 2UH datasheet.pdf