TDK-Lambda Americas, Inc. CC1R5-4803SR-E
CC1R5-4803SR-E picture photo
Mfg. Part Number
CC1R5-4803SR-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1.3W SNG 48V 3.3V SMD
Datasheet Download
CC1R5-4803SR-E.pdf
Availability of CC1R5-4803SR-E
QUANTITY
CC1R5-4803SR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1R5-4803SR-E
Internal Part NumberEIS-CC1R5-4803SR-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC1R5 Series SMD Side
CC1R5 Series SMD Bottom
CC1R5 Series SMD Footprint
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.65" L x 0.65" W x 0.35" H (16.5mm x 16.6mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max1.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1R5-4803SR-E
Related LinksCC1R5-4, CC1R5-4803SR-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC1R5-4803SR-E Details Description
Related parts for CC1R5-4803SR-E
COUNTER LCD 6 CHAR 5V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 12CKT datasheet.pdf
2 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 76MA 8.1 OHM SMD datasheet.pdf
DATA MODULE (USB;RJ45;SUB-D25,F- datasheet.pdf
GEAR HEAD FOR GP SERIES 90MMSQ datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf