TDK-Lambda Americas, Inc. CC1R5-4812DR-E
CC1R5-4812DR-E picture photo
Mfg. Part Number
CC1R5-4812DR-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1.5W DU 48V +-12V SMD
Datasheet Download
CC1R5-4812DR-E.pdf
Availability of CC1R5-4812DR-E
QUANTITY
CC1R5-4812DR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1R5-4812DR-E
Internal Part NumberEIS-CC1R5-4812DR-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC1R5 Series SMD Side
CC1R5 Series SMD Bottom
CC1R5 Series SMD Footprint
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 112 ~ 15 V
Voltage - Output 2-12 ~ -15 V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60mA, 60mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.65" L x 0.65" W x 0.35" H (16.5mm x 16.6mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max1.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1R5-4812DR-E
Related LinksCC1R5-4, CC1R5-4812DR-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC1R5-4812DR-E Details Description
Related parts for CC1R5-4812DR-E
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W +/-12V 42MA datasheet.pdf
SWITCH MINI SIDE ROTARY 125V datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.12M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG SLATE 5000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf