Texas Instruments CC2400-RTB1
CC2400-RTB1 picture photo
Mfg. Part Number
CC2400-RTB1
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC LOW PWR TXRX 2.4 GHZ 48-QFN
Datasheet Download
CC2400-RTB1.pdf
Availability of CC2400-RTB1
QUANTITY
CC2400-RTB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC2400-RTB1
Internal Part NumberEIS-CC2400-RTB1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF: RFID Technology and Applications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageCC2400-RTB1 Specifications
Standard Package43
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTube
TypeTxRx Only
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationFSK, GFSK
Frequency2.4GHz ~ 2.483GHz
Data Rate (Max)1Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-87dBm
Memory Size-
Serial InterfacesSPI
GPIO-
Voltage - Supply1.6 V ~ 2 V
Current - Receiving24mA
Current - Transmitting19mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC2400-RTB1
Related LinksCC240, CC2400-RTB1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CC2400-RTB1 Details Description
Related parts for CC2400-RTB1
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf