| Internal Part Number | EIS-CC2511F16RSP | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RF: RFID Technology and Applications | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Manufacturer Product Page | CC2511F16RSP Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 490 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver ICs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Type | TxRx + MCU | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD > 1GHZ | |
| Protocol | - | |
| Modulation | 2FSK, GFSK, MSK | |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.483GHz | |
| Data Rate (Max) | 500kBaud | |
| Power - Output | 1dBm | |
| Sensitivity | -103dBm | |
| Memory Size | 16kB Flash, 4kB SRAM | |
| Serial Interfaces | SPI, UART | |
| GPIO | 21 | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 17.1mA | |
| Current - Transmitting | 16mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |