| Internal Part Number | EIS-CC2511F16RSPRG3 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | TxRx + MCU | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD > 1GHZ | |
| Protocol | - | |
| Modulation | 2FSK, GFSK, MSK | |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.483GHz | |
| GPIO | 21 | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 17.1mA | |
| Current - Transmitting | 16mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |