TDK-Lambda Americas, Inc. CC30-4812SRP-E
CC30-4812SRP-E picture photo
Mfg. Part Number
CC30-4812SRP-E
Brief Description
CONV DC/DC 48V 12V 2.5A 30W SMD
Datasheet Download
CC30-4812SRP-E.pdf
Availability of CC30-4812SRP-E
QUANTITY
CC30-4812SRP-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC30-4812SRP-E
Internal Part NumberEIS-CC30-4812SRP-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCC-P-E Series
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-P-E
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SMD Module (17 Leads)
Size / Dimension1.51" L x 1.32" W x 0.33" H (38.4mm x 33.5mm x 8.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC30-4812SRP-E
Related LinksCC30-48, CC30-4812SRP-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC30-4812SRP-E Details Description
Related parts for CC30-4812SRP-E
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 6V .750A RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.2A 6UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 12AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
MBXLE R/A HED 2ACP+1LP+32S+3HDP+ datasheet.pdf
508 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf