Bourns Inc. CC453232-391KL
CC453232-391KL picture photo
Mfg. Part Number
CC453232-391KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 85MA 14 OHM SMD
Datasheet Download
CC453232-391KL.pdf
Availability of CC453232-391KL
QUANTITY
CC453232-391KL Order Process
Ship out your order
Specifications of CC453232-391KL
Internal Part NumberEIS-CC453232-391KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCC453232 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCC453232
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)