Panasonic Electric Works CM1A-R-P-12V
CM1A-R-P-12V picture photo
Mfg. Part Number
CM1A-R-P-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Datasheet Download
CM1A-R-P-12V.pdf
Availability of CM1A-R-P-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM1A-R-P-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1A-R-P-12V
Internal Part NumberEIS-CM1A-R-P-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCM Relay (PCB) May/2010
Coil TypeNon Latching
Coil Current125mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.7 W
Coil Resistance96 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1A-R-P-12V
Related LinksCM1A-R, CM1A-R-P-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CM1A-R-P-12V Details Description
Related parts for CM1A-R-P-12V
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 4000VA datasheet.pdf
CONN SCKT DDR2 DIMM VT 240CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
63302T112 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 32 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS datasheet.pdf
IC BUFFER 1:8 CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
AH1 SWITCH 2MM HINGE LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf