TDK Corporation CC45SL3FD390JYNN
CC45SL3FD390JYNN picture photo
Mfg. Part Number
CC45SL3FD390JYNN
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 3KV SL RADIAL
Datasheet Download
CC45SL3FD390JYNN.pdf
Availability of CC45SL3FD390JYNN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CC45SL3FD390JYNN Order Process
Ship out your order
Specifications of CC45SL3FD390JYNN
Internal Part NumberEIS-CC45SL3FD390JYNN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC45
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC45SL3FD390JYNN
Related LinksCC45SL3F, CC45SL3FD390JYNN Datasheet, TDK Corporation Distributor
CC45SL3FD390JYNN Details Description
Related parts for CC45SL3FD390JYNN
IC XDCP DUAL 32TAP 12.5K 14TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 25A 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100MQFP datasheet.pdf
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf