Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1103-2R2-R
HCM1103-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1103-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 13A 9 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM1103-2R2-R.pdf
Availability of HCM1103-2R2-R
QUANTITY
HCM1103-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1103-2R2-R
Internal Part NumberEIS-HCM1103-2R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM1103 Series High Current/Frequency Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM1103
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating13A
Current - Saturation16A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1103-2R2-R
Related LinksHCM110, HCM1103-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1103-2R2-R Details Description
Related parts for HCM1103-2R2-R
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LO 2.63V SOT-25 datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COAT POLY 6"X5YD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.2V 1W datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf