Kingbright CC56-11YWA
CC56-11YWA picture photo
Mfg. Part Number
CC56-11YWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 4DIG 0.56" TH
Datasheet Download
CC56-11YWA.pdf
Availability of CC56-11YWA
QUANTITY
CC56-11YWA Order Process
Ship out your order
Specifications of CC56-11YWA
Internal Part NumberEIS-CC56-11YWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters4
Size / Dimension0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.20mm)
Display Type7-Segment Clock
Common PinCommon Cathode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Millicandela Rating6.5mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC56-11YWA
Related LinksCC56-, CC56-11YWA Datasheet, Kingbright Distributor
CC56-11YWA Details Description
Related parts for CC56-11YWA
TERM BLOCK HDR 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf