C&K Components CCM01-2013LFT T30
CCM01-2013LFT T30 picture photo
Mfg. Part Number
CCM01-2013LFT T30
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A
Datasheet Download
CCM01-2013LFT T30.pdf
Availability of CCM01-2013LFT T30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CCM01-2013LFT T30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CCM01-2013LFT T30
Internal Part NumberEIS-CCM01-2013LFT T30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesCCM01 MK II
PackagingTray
Card TypeSmart Card
Number of Positions10 (8 + 2)
Connector TypeConnector
Insertion, Removal MethodPush In, Pull Out
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide, Switch
Height Above Board0.244" (6.20mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCM01-2013LFT T30
Related LinksCCM01-20, CCM01-2013LFT T30 Datasheet, C&K Components Distributor
CCM01-2013LFT T30 Details Description
Related parts for CCM01-2013LFT T30
CAP CER 330PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 630MA 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW SOD-123 datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 50ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf