Littelfuse CCMR.800HXP
CCMR.800HXP picture photo
Mfg. Part Number
CCMR.800HXP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CC .800A
Datasheet Download
CCMR.800HXP.pdf
Availability of CCMR.800HXP
QUANTITY
CCMR.800HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of CCMR.800HXP
Internal Part NumberEIS-CCMR.800HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesCCMR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 250VDC
Current800mA
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color*
Operating Temperature*
Melting I²t*
DC Cold Resistance*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCMR.800HXP
Related LinksCCMR., CCMR.800HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
CCMR.800HXP Details Description
Related parts for CCMR.800HXP
IDC CABLE - MDG14K/MC14M/X datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 80MA 450 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X54.2 BE/GY datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/TYPE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 110A TO-220 datasheet.pdf