Littelfuse CCMR025.T
CCMR025.T picture photo
Mfg. Part Number
CCMR025.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CC 25A
Datasheet Download
CCMR025.T.pdf
Availability of CCMR025.T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CCMR025.T Order Process
Ship out your order
Specifications of CCMR025.T
Internal Part NumberEIS-CCMR025.T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesCCMR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 500VDC
Current25A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.003 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCMR025.T
Related LinksCCMR, CCMR025.T Datasheet, Littelfuse Distributor
CCMR025.T Details Description
Related parts for CCMR025.T
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CONN SOCKET 3WIREWRAP POST TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
PAC-MICR-RV36-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf