KEMET CCR05CG151JR
CCR05CG151JR picture photo
Mfg. Part Number
CCR05CG151JR
Brief Description
CAP CER 150PF 200V 5% RADIAL
Datasheet Download
CCR05CG151JR.pdf
Availability of CCR05CG151JR
QUANTITY
CCR05CG151JR Order Process
Ship out your order
Specifications of CCR05CG151JR
Internal Part NumberEIS-CCR05CG151JR
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCR05CG151JR
Related LinksCCR05C, CCR05CG151JR Datasheet, KEMET Distributor
CCR05CG151JR Details Description
Related parts for CCR05CG151JR
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SMARTDISPLAY SUPER YEL/GRN LED datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf