TDK Corporation CCR10.0MXC8T
CCR10.0MXC8T picture photo
Mfg. Part Number
CCR10.0MXC8T
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CER RESONATOR 10.0MHZ SMD
Datasheet Download
CCR10.0MXC8T.pdf
Availability of CCR10.0MXC8T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CCR10.0MXC8T Order Process
Ship out your order
Specifications of CCR10.0MXC8T
Internal Part NumberEIS-CCR10.0MXC8T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesCCR-MXC8
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency10MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance40 Ohm
Capacitance18pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.126" L x 0.049" W (3.20mm x 1.25mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCR10.0MXC8T
Related LinksCCR10., CCR10.0MXC8T Datasheet, TDK Corporation Distributor
CCR10.0MXC8T Details Description
Related parts for CCR10.0MXC8T
CONN CABLE CLAMP SZ12 M13 SILVER datasheet.pdf
RES 10 OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
LED PANEL IND ORN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-20V 3.75A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
OSC SO 66.6667MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf