TDK Corporation CCR20.0MXC7T
CCR20.0MXC7T picture photo
Mfg. Part Number
CCR20.0MXC7T
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CER RESONATOR 20.0MHZ SMD
Datasheet Download
CCR20.0MXC7T.pdf
Availability of CCR20.0MXC7T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CCR20.0MXC7T Order Process
Ship out your order
Specifications of CCR20.0MXC7T
Internal Part NumberEIS-CCR20.0MXC7T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesCCR
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency20MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.2%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance40 Ohm
Capacitance9pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCR20.0MXC7T
Related LinksCCR20., CCR20.0MXC7T Datasheet, TDK Corporation Distributor
CCR20.0MXC7T Details Description
Related parts for CCR20.0MXC7T
OPTOCOUPLER SSR 250V 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 19 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
OSC TCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf